Czy wiesz, że na depresję choruje ponad 120 milionów ludzi na świecie?

Czy wiesz, że na depresję choruje ponad 120 milionów ludzi na świecie?
Jest to czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny, z jakim borykają się chorzy. Jednym z najczęstszych skutków nieleczonej depresji są próby samobójcze.

Każdego roku na świecie około 500 tys. osób umiera z własnej woli, w Europie rocznie dochodzi do 200 tys. prób samobójczych, a w Polsce ta liczba wynosi 6 tys. w ciągu roku. Według badań specjalistów oraz statystyk w ponad 80% potencjalne ofiary samobójstw uprzedzają o swoich zamiarach lekarzy lub bliskich. Pozostałe 20% niestety nie dzieli się ze swoim problemem z innymi.

Czym jest depresja?

Depresja jest rodzajem zaburzenia psychicznego, chorobą, która charakteryzuje się obniżeniem nastroju. Osoba dotknięta tym schorzeniem ma poczucie braku sensu i postrzega świat w szarych barwach. Przyczyny tego stanu zdrowia mogą być bardzo złożone i odmienne w każdym badanym przypadku.

Poznaj objawy depresji

Depresja to tak naprawdę zróżnicowana grupa kilku zaburzeń, które klasyfikujemy np. jako zaburzenia depresyjne nawracające, reakcje adaptacyjne. Zależnie od konkretnego rozpoznania obraz kliniczny choroby może się różnić, ale zawsze występują przynajmniej niektóre z podstawowych objawów depresji, do których zaliczamy:

  • spadek lub znaczne wahania nastroju (również drażliwość- która szczególnie często występuje w depresji u osób po 65 roku życia)
  • spadek aktywności, motywacji do działania
  • zmniejszenie odczuwania przyjemności
  • lęk
  • zaburzenia rytmów dobowych, w tym zaburzenia snu
  • zmiana apetytu, libido
  • objawy somatyczne, tj. objawy „z ciała”, np. ból głowy, bóle brzucha
  • poczucie niskiej wartości, poczucie winy
  • „czarne” widzenie przyszłości, siebie i świata
  • myśli samobójcze i – w skrajnym przypadku – zamiary samobójcze

Depresji towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, np. apatia, brak apetytu, spowolnienie ruchowe i trudności ze snem (bezsenność lub nadmierna senność). Jeżeli u siebie lub kogoś bliskiego dostrzegłeś objawy depresji – reaguj. Wsparcie bliskich osób niekiedy jest tak samo ważne jak wsparcie medyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>