Grypa czy przeziębienie – jak rozpoznać, na co choruje Twoje dziecko?

Gdy nadchodzi sezon zachorowań to właśnie nasze pociechy są najbardziej narażone na infekcje wirusowe. Najpopularniejsze z nich to grypa i przeziębienie. Ważne, abyśmy nauczyli się rozpoznawać, co dolega naszemu maluchowi, ponieważ niedoleczona grypa może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań.

Jesienne, coraz chłodniejsze dni sprzyjają infekcjom. Najbardziej narażone na zachorowanie są te dzieci­­, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli, szkół oraz przebywają w dużych skupiskach ludzkich. Te miejsca sprzyjają sprawnemu przenoszeniu wirusów odpowiedzialnych za grypę lub przeziębienie. Grypę wywołuje wirus, który co roku zmienia swoje właściwości, a za wystąpienie przeziębienia odpowiada blisko 200 różnych wirusów. Droga zakażenia w przypadku tych dwu chorób jest praktycznie taka sama – kropelkowa. Wystarczy, że w obecności naszego malucha chore dziecko kichnie lub zakaszle, nie zasłaniając nosa czy ust. Choć różnic w objawach jest niewiele, to są łatwo rozpoznawalne.

 

Czym różni się grypa od przeziębienia?

Rozpoznanie w porę, czy nasz organizm naszego malucha zmaga się z grypą czy z przeziębieniem jest niezwykle ważne. Sprawdźcie, czym różnią się te dwie infekcje!

1) Gorączka

Grypa: wysoka temperatura to podstawowy objaw – pojawia się nagle i jest bardzo wysoka (nawet do 40 stopni). Towarzyszą jej zazwyczaj silne dreszcze i obfite pocenie się. Utrzymuje się ona zwykle ok. 2–4 dni.

Przeziębienie: gorączka nie zawsze musi się pojawić, zwykle nie przekracza też 38 stopni.

 

2) Bóle mięśni i stawów

Grypa: bóle mięśniowo-stawowe to kolejny z podstawowych objawów grypy. Towarzyszy im zwykle silne osłabienie trwające przez cały okres choroby.

Przeziębienie: te objawy mogą wystąpić również przy przeziębieniu, jednak nie są tak intensywne, tj. nie uniemożliwiają codziennego funkcjonowania.

 

3) Katar

Grypa: nie zawsze towarzyszy jej katar.

Przeziębienie: katar to typowy objaw tej infekcji. Na początku jest on wodnisty i wyjątkowo uciążliwy, potem zaś przechodzi w postać dającą uczucie niedrożności.

 

4) Kaszel

Grypa: pojawia się kaszel silny, suchy, napadowy i bardzo męczący. W późniejszej fazie choroby może się on przerodzić w postać mokrą, śluzową.

Przeziębienie: nie towarzyszy mu typowy kaszel, jest to raczej lekkie drapanie z gardle, któremu zwykle towarzyszy ból.

 

5)  Czas trwania choroby

Grypa: trwa ona znacznie dłużej, jej objawy mogą występować nawet przez kilka tygodni.

Przeziębienie: zwykle ustępuje po kilku dniach, z reguły nie trwa dłużej niż tydzień.

 

Ważna jest właściwa diagnoza!

Choć w przypadku infekcji wirusowych organizm naszego dziecka sam musi uporać się z chorobą, to właściwe i szybkie rozpoznanie tych dwu chorób jest niezwykle ważne! Nierozpoznana lub niedoleczona grypa może bowiem prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań, którymi najczęściej są: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie zatok, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. U dzieci najczęstszym powikłaniem jest wyjątkowo bolesne i nieprzyjemne zapalenie ucha środkowego. W przypadku przeziębienia natomiast na ogół nie dochodzi do powikłań. Wyjątek stanowi zakażenie adenowirusem, które może skończyć się zapaleniem spojówek u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>